Diocese of Portsmouth

Announcements


September 2020

Appointments

  • Rev Ian Newton to be Chaplain at Portsmouth Hospitals University NHS Trust, from December 1st 2020
  • Rev Dr Paul Chamberlain, Vicar, St Faith’s, Lee on the Solent, to also be Area Dean of Gosport, from tbc
  • Rev Julia Myles, Priest in Charge, Arle Valley Benefice in the Diocese of Winchester, to be Hospice Chaplain, Earl Mountbatten Hospice, IOW, from tbc
  • Rev Jude Greenfield, Assistant Curate, Crofton, to be Assistant Curate (prospective Team Vicar) of Gosport North Benefice, from October 1st 2020
  • Rev Richard England, Vicar, Crofton, to be Interim Team Rector of Gosport North Benefice, from October 1st 2020
  • Rev Monika Doering, Assistant Curate, West Barnsley in the Diocese of Leeds, to be Chaplain at Portsmouth Hospitals University NHS Trust, from tbc

August 2020

Appointments

  • Ven Peter Leonard, Archdeacon of the Isle of Wight, to be also Interim Team Rector, Newport and Carisbrooke, from July 5th 2020.
  • Rev Ray Driscoll, Assistant Curate, Stoke Hill (Guildford Diocese), to be Interim Team Vicar, Gosport South, from September 1st 2020.
  • Rev Joy Windsor, Assistant Curate, The Resurrection, Alton (Winchester Diocese), to be House for Duty Associate Priest, Blendworth with Chalton with Idsworth and Rowlands Castle, from tbc.
  • Rev Adam Tams, Assistant Curate, St Paul, Leamington Spa (Coventry Diocese), to be Vicar, St Jude’s Southsea, from tbc.
  • Rev Alex Wood, Priest in Charge, St Alban, Copnor and Minister of Harbour Church (Bishop’s Mission Order), to be also Interim Team Rector, Gosport South, from September 6th 2020.

Resignations

  • Rev Susan Allman, Vicar, Titchfield, from October 18th 2020
  • Rev Gavin Foster, Vicar, St John’s, Locks Heath, from October 13th 2020
  • Rev Andy Finn, Vicar, St Simon, Southsea, from September 30th 2020
  • Rev Marcus Bagg, Permission to Officiate (previously Vicar, Carisbrooke and Rector, Gatcombe), from August 1st 2020

Deaths

  • Rev Gerald Reddington, RIP 17/6/2020
  • Ven Anthony Turner, RIP 22/7/2020
  • Rev Peter Garratt, RIP 31/7/2020
  • Rev Peter Wright, RIP

June 2020

Appointments

  • Ven Martyn Gough, Archdeacon for the Royal Navy and Chaplain of the Fleet, to be also Canon of Honour, Portsmouth Cathedral.
  • Rev Judith Bee, Assistant Curate, Petersfield and Buriton, to be also Honorary Canon, Portsmouth Cathedral.
  • Rev David Lindsay, PtO, to be also Canon of Honour, Portsmouth Cathedral.
  • Adrian Jordan, to be Lay Canon, Portsmouth Cathedral.
  • Rev Emma Racklyeft, to be Assistant to Diocesan Director of Ordinands
  • Rev Dr Colin Lawlor, to be Assistant to Diocesan Director of Ordinands

Resignations

  • Rev Susan Allman, Vicar, Titchfield, from October 18th 2020.

May 2020

Appointments

  • Rev Corinne Smith, Shanklin, St Saviour on the Cliff, Good Shepherd, Lake, Godshill and Ventnor, St Alban, to be Deanery Deacon and Diocesan Dean of Deacons, from tbc

Resignations

  • Rev Veronica Brown, Rector of Binstead with Havenstreet and Wootton, IOW, to take up a post outside the Diocese, from TBC
  • Rev Andy Davis, formerly vicar of Christ Church and Holy Trinity, Gosport, became parish priest in Bramley, Guildford, diocese, with effect from April 23rd, 2020
  • Rev Canon Kevin Arkell, Vicar of Newport Minster, IOW from May 31st, 2020

Deaths

  • Rev Martin Hughes, RIP 31/1/2020
  • Rev Terry Carter, RIP 8/4/2020

April 2020

Appointments

  • Rev Dr Richard Wyld, Chaplain to the Bishop of Portsmouth, to be Director Portsmouth Pathway and IME4-7, from May 1st, 2020

Resignations

  • Rev Linda Bushel, Associate Priest, West Wight Team Ministry, from July 31st, 2020
  • Rev Linda Porter, Associate Priest, West Wight Team Ministry, from July 31st, 2020

March 2020

Appointments

  • Rev Max Cross, Rector of Bedhampton, to also be Chairman Inter Diocesan West Africa Links, from March 9th, 2020
  • Rev Kath Abbott, Priest in Charge, Wroxall, to also be Priest in Charge of Newchurch in plurality with Arreton, from tbc

Resignations

  • Rev Veronica Brown, Rector of Binstead with Havenstreet and Wootton, tbc
  • Rev Amanda Bloor, Priest in charge at Bembridge, from April 21st, 2020

February 2020

Resignations

  • Rev John Ryder, Vicar, Godshill, Isle of Wight, from March 9th, 2020
  • Rev Andrew Davis, Vicar, Christ Church and Holy Trinity, Gosport, from April 23rd, 2020

January 2020

Appointments

  • Rev Mary Jepp, Rector of Holy Trinity, Kilmarnock (Glasgow and Galloway), to be House for Duty Associate Priest, West Meon and Warnford, from May 17th, 2020
  • Rev Jennifer Rowley, Rector of St John the Divine with St Francis, Selsdon and Area Dean of Croydon Addington, to be Archdeacon of Portsdown, from tba
  • Rev Kate Marlow, Assistant Curate, to be Associate Priest of Wymering and Cosham, from February 9th, 2020
  • Rev Dawn Banting, to be Lead Chaplain at Queen Alexandra Hospital, from January 1st 2020
  • Rev Dr Richard Wyld, Chaplain to the Bishop of Portsmouth, to be also Acting Director Portsmouth Pathway, from January 1st, 2020
  • Rev Dr Sam Cullen, Assistant Curate of Petersfield and Buriton, to be Associate Vicar of St Mary Portsea, from March 22nd, 2020

Resignations

  • Rev Rosie Deedes, Chaplain to the Earl Mountbatten Hospice, Isle of Wight, from February 29th, 2020
  • Rev Clive Todd, Team Rector West Wight Mission Community, from March 15th, 2020
  • Rev Debbie Youell, Associate Minister Church of the Good Shepherd, Crookhorn, from March 30th, 2020

Deaths

  • Rev Douglas Banyard, RIP 11/2019
  • Rev Ray Jones, RIP 1/2020

December 2019

Appointments

  • Rev Andrew Sheard, Rector of Warblington with Emsworth, to also be Joint Area Dean of Havant, from February 6th, 2020
  • Rev Richard Hutchins, Assistant Curate at St Mary, Liss, to be Priest in Charge of Catherington with Clanfield, from March 14th, 2020

Resignations

  • Rev John Draper, Rector of Rowner, from December 2nd, 2019
  • Rev Clive Todd, Team Vicar West Team Mission Community, from March 15th, 2020

November 2019

Appointments

  • Rev Kath Abbott, Permission to Officiate to be Priest in Charge (House for Duty) Wroxall, from January 18th, 2020
  • Rev Richard Wharton, to be Associate Priest of Botley with Curdridge and Durley, from January 12th, 2020

October 2019

Appointments

  • Rev Canon Paul Armstead, Priest-in-Charge of St James’ Milton, to also be Associate Area Dean of Portsmouth Deanery, from tbd

September 2019

Appointments

  • Rev Barry Downer, PtO, to be Associate Priest of St Helen Seaview, Brading and Yaverland Benefice, from September 8th 2019
  • Rev Karina Green, Priest in Charge of St Alban’s, West Leigh, to also be Acting Archdeacon of Portsdown, from September 9th 2019

Resignations

  • Rev Claire Towns, Vicar of Swanmore and Associate Diocesan Director of Ordinands, tba

August 2019

Appointments

  • Rev Canon David Isaac, to be Area Dean of Bishop’s Waltham Deanery, from September 1st 2019
  • Rev Amanda Collinson, Vicar of Northwood with Gurnard, to be also Area Dean of the Isle of Wight Deanery, from September 2019
  • Rt Rev Karen Gorham, Bishop of Sherborne, to be also Honorary Assistant Bishop Portsmouth, from September 1st 2019
  • Rev Kathryn Percival, Vicar of Lingfield and Dormansland, to be Canon Chancellor and Vice Dean of Portsmouth Cathedral

Deaths

  • Rev James Hartridge, RIP 2/7/19
  • Rev Brian King, RIP 13/7/19

July 2019

Appointments

  • Rev Jonathan Hall, Priest in Charge at St Blasius, Shanklin and St John, to be Deliverance Office, from July 22nd 2019
  • Rev Dawn Banting, Chaplain, Portsmouth Hospital NHS Trust, to be Deliverance Officer from July 22nd 2019
  • Rev Stuart Holt, to be Trust Chaplain St Mary’s Hospital, Newport from July 10th 2019
  • Rev Canon Bob White, Vicar at St Mary’s Portsea, to be also Priest in Charge at All Saints Portsea
  • Rev Vickie Morgan, Assistant Curate at St Faith’s Havant, to be Priest in Charge of the Benefice of Blendworth with Chalton with Idsworth and Rowlands Castle, from September 8th 2019
  • Rev Samantha Martell, Assistant Curate, The Meon Bridge Benefice, to be Priest in Charge of the Benefice of All Saints, Ryde and St Michael and all Angels, Swanmore, from tba

Resignations

  • Rev Andrew Goy, Assistant Curate, Church of the Good Shepherd, Crookhorn, from tba

June 2019

Appointments

  • Rev Canon Julie Price to be Associate Diocesan Director of Ordinands from June 1st 2019
  • Rev Emma Racklyeft to be Associate Diocesan Director of Ordinands from June 1st 2019

Deaths

  • Rev John Pilkington, RIP 29/4/19
  • The Revd Jill Carman, RIP 18/5/19

Resignations

(to take up posts in other diocese)

  • Rev Canon Mike Duff, Vicar, St Jude’s Southsea, from September 10th 2019
  • Nicky Pybus, Pioneer Minister, Wymering with Cosham, from June 30th 2019
  • Rev Chris Richardson, Assistant Curate, St Mary, Alverstoke, from tba

May 2019

Appointments

  • Rev Antony Forrest to be Assistant Curate of Soberton, Newtown and Hambledon (to be known as Assistant Minister) from July 4th 2019
  • Rev David Morgan to be Assistant Curate of The Bridge Benefice (to be known as Assistant Minister) from July 4th 2019
  • Rev Ryan Forey to be Assistant Curate of Harbour Church Benefice from February 2019
  • Rev Janette Smith to be Vicar, Church of the Good Shepherd, Crookhorn, and Assistant Curate, St John, Purbrook and Christ Church, Portsdown, from September 15th 2019
  • Rev Dr James Grenfell, Director of Portsmouth Pathway, to be also Canon of Honour, Portsmouth Cathedral from July 14th 2019
  • Rev Canon Dr Angela Tilby, PtO, to be also Canon of Honour, Portsmouth Cathedral from July 14th 2019
  • Dr Graeme Smith, Professor of Public Theology, University of Chichester, to be also Canon of Honour, Portsmouth Cathedral from July 14th 2019

April 2019

Appointments

  • Sir David Normington to be a Lay Canon of Portsmouth Cathedral from March 3rd 2019
  • Sarah McCarthy-Fry to be a Lay Canon of Portsmouth Cathedral from March 3rd 2019
  • Rev Canon Julie Price to be an Honorary Canon of Portsmouth Cathedral from March 3rd 2019
  • Rev Ian Snares, Vicar St Wilfrid’s, Cowplain, to be also Joint Area Dean Havant from March 5th 2019
  • Rev Laura Cameron to be Associate Minister, Portsdown and Purbrook from March 17th 2019
  • Rev Clive Todd to be Team Rector of the West Wight Team Ministry, from April 1st 2019
  • Rev Leisa McGovern to be Team Vicar of the West Wight Team Ministry, from April 1st 2019
  • Rev David Morgan to be Vicar of Soberton, Newtown and Hambledon, date tbc
  • Rev Allie Kerr, Interim Priest in Charge, St John Newport, Area Dean Isle of Wight and Mission Development Officer Isle of Wight, to be Vicar St Cuthbert’s, Copnor, from July 16th 2019
  • Rev Deborah Curram, Assistant Curate, Woodchester, Brimscombe and Rodborough (Gloucester) to be 0.5 Associate Priest, Hayling Island, from July 21st 2019

Deaths

  • Rev John Corbett, RIP 30/3/19
  • Rev Canon Edward Kelly, RIP 8/4/19

March 2019

Appointment

  • Rev Julie Jones to be Chaplain at Queen Alexandra Hospital from March 14th, 2019

Resignation

  • Rev Catherine Garner, Assistant Curate, West Meon and Warnford, and East Meon and Langrish, date tbc

February 2019

Appointments

  • Rev Amy Webb, Assistant Curate of St John the Baptist, Locks Heath, to be Vicar of Wymering and Cosham from March 10th, 2019
  • Rev Canon Peter Leonard, Canon Chancellor and Acting Dean of Portsmouth Cathedral, to be Archdeacon of the Isle of Wight, from TBC
  • Rev Leisa Potter (nee McGovern), Priest in Charge of Freshwater and Yarmouth, to be also Priest in Charge of Totland Bay, from February 11th, 2019
  • Rev Linda Porter, PtO, to be Associate Priest of Brighstone and Brook with Mottistone with Shorwell and Kingston, Calbourne with Shalfleet and Thorley, Newtown, Freshwater and Yarmouth, and Totland Bay, from February 11th, 2019
  • Rev Linda Bushell, PtO, to be Associate Priest of Brighstone and Brook with Mottistone with Shorwell and Kingston, Calbourne with Shalfleet and Thorley, Newtown, Freshwater and Yarmouth, and Totland Bay, from February 11th, 2019
  • Rev Janet Hallam, Assistant Chaplain of St Mary’s Hospital, Newport, to be Lead Chaplain of St Mary’s Hospital, Newport, from TBC

Resignations

(to take up posts in other diocese)

  • Rev Emmanuel Nazir, Assistant Curate of St James, Milton, from TBC
  • Rev David Brown, Associate Priest of St John, Newport, from TBC

December 2018

Appointments

  • Rev Andy Wilson, Vicar, Christ Church, Portsdown and Assistant Curate, Church of the Good Shepherd, Crookhorn to be also Priest in Charge, St John the Baptist, Purbrook but stepping down as Area Dean for Havant from January 13th, 2019
  • Rev Hazel O’Sullivan, Permission to Officiate to be Assistant Curate, Alverstoke from January 27th, 2019
  • Rev Susie Collingridge, Permission to Officiate to be Associate Priest, Steep with Froxfield with Privett from October 7th

Resignations

  • Rev Darcy Chesterfield-Terry, Assistant Curate St Mary, Portsea from February 24th, 2019

Deaths

  • Rev Jeannette Hayward, RIP September 10th
  • Rev Terry Sear, RIP November 13th
  • Rev Grenda Hurt, RIP November 13th
  • Rev Richard Thomas, RIP November 16th
  • Rev Chris Lewis, RIP December 11th
  • Rev Noel Toogood, RIP December 11th

November 2018

Appointments

  • Graham Salter, to be Honorary Lay Canon for Portsmouth Cathedral, from 18th November 2018
  • Robert Solomon, to be Honorary Lay Canon for Portsmouth Cathedral, from 18th November 2018
  • Bradley Albuery, to be Honorary Lay Canon for Portsmouth Cathedral, from 18th November 2018
  • The Revd John Owen, Vicar Steep with Froxfield with Privett, to be also Honorary Canon for Portsmouth Cathedral, from 18th November 2018
  • The Revd Tom Kennar, Vicar Havant, to be also Honorary Canon for Portsmouth Cathedral, from 18th November 2018
  • The Revd Kevin Arkell, Vicar Newport Minster, to be also Honorary Canon for Portsmouth Cathedral, from 18th November 2018
  • The Revd Canon Gregg Bakker, Vicar Sholing (Winchester), to be Mission Priest Holy Trinity with St Columba, Fareham and Diocesan Pioneer Development Officer from 27th January 2019.

Resignations

  • The Revd Dominic Clarke, Vicar of Greatham, remaining Vicar Blackmoor and Whitehill, from 9th September 2018
  • The Revd Alison Wood, Associate Priest of Greatham, remaining Associate Priest Blackmoor and Whitehill, from 9th September 2018
  • The Revd James Cook, House for Duty Priest in Charge Christ Church, Totland Bay, from 7th December 2018

September 2018

Appointments

  • The Revd Joanna Northey, Families Minister, Alverstoke, to be Pioneer Families and Fresh Expressions Minister, Warblington with Emsworth from TBC
  • The Revd Canon Peter Hall, Vicar of The Good Shepherd, Crookhorn and Dean of Pioneer Ministry, to be DDVO from 3rd December 2018
  • The Revd Dawn Banting, Assistant Priest, Portsmouth Cathedral, to be Chaplain at Queen Alexandra Hospital from 23rd November 2018
  • Francis Carabott, to be St Jude Church Plant Pioneer (St Margaret) from 1st September 2018
  • Stuart Holmes to be 0.5 Pioneer lay Minister for PO9 Havant from 1st September 2018

Resignations

  • The Revd Keith Adlam, Priest in Charge, Wroxall from 12th July 2018

August 2018

Appointments

  • The Revd Andrew Finn, Assistant Curate, Great Baddow Team Ministry (Chelmsford), to be Priest in Charge St Simon, Southsea from 21st November 2018
  • The Revd David Brown, PtO, to be Assistant Priest St John, Newport from 1st September 2018
  • The Revd Susie Collingridge, PtO, to be Assistant Priest Steep with Froxfield with Privett from 7th October 2018

Resignations

  • The Revd Rosemary Donald, Priest in Charge Blendworth with Chalton with Idsworth, from 28th October 2018
  • The Revd Canon Gill Hill, Vicar Catherington and Clanfield, from 31st October 2018
  • The Revd Barbara O’Sullivan, Assistant Curate St Mary, Portsea, from 30th June 2018

Deaths

  • The Revd Arthur Dean, RIP 21/7/18

July 2018

Appointments

  • The Revd Amy Adeniran, assistant curate, St James, Shirley (Winchester diocese) to be 0.5 Whiteley Pioneer Minister From 27th July 2018
  • The Revd Neil Smart Vicar, Brockenhurst with Boldre and South Baddesley (Winchester diocese) to be Associate Minister St Jude, Southsea from 10th September 2018

Resignations

  • The Revd Tim Wood, associate priest for St Mary, St Peter and St Andrew, Hayling Island, from 19th September 2018
  • The Revd Lionel Stock, vicar, West Meon and Warnford, (assistant curate, East Meon and Langrish) from 13th October 2018
  • The Revd Ben Bryant, assistant curate, Harbour Church and St Alban, Copnor, to take up another post, from 31st July 2018
  • The Revd Connie Sherman, priest in charge, St John the Baptist, Purbrook, (Assistant Curate Christ Church, Portsdown and Church of the Good Shepherd, Crookhorn) from31st July 2018to be Chaplain to the University of Portsmouth

Deaths

  • The Revd Robert (Bob) Earnshaw RIP 20/6/18

June 2018

Appointments

  • The Venerable Peter Sutton - to be also Acting Chair of the Diocesan Advisory Committee

Resignations

  • The Revd Belinda Davies - Diocesan Director of Ordinands from 30th June 2018
  • The Revd Canon Graham Morris - Priest in Charge, All Saints, Ryde and St Michael and All Angels, Swanmore from TBC
  • Barney Barron Pioneer Minister, PO9 Pioneer Area from 27th May 2018
  • Sara Barron Pioneer Minister, PO9 Pioneer Area from 27th May 2018

March & April 2018

Appointments

  • The Revd Colin LawlorLead Chaplain, University of Brighton and Priest in Charge, Stanmer with Falmer (Chichester) to be Vicar St George,Waterlooville from TBC
  • The Revd Helen Mitchell PTO to be Assistant Priest St Peter, Petersfield withSt Mary, Buriton from 22nd April 2018
  • The Revd Canon Peter Leonard Canon Chancellor of Portsmouth Cathedral to be Acting Dean of Portsmouth Cathedral From 1st August 2018
  • The Revd Russell Lawson Vicar St Alban, South Norwood, (Southwark) to be Priest in Charge Holy Spirit Southsea from TBC
  • The Venerable Peter Sutton Archdeacon to the Isle of Wight to be Priest in Charge Empshott, Greatham and Hawkley with Priors Dean from TBC

Resignations

  • The Revd Damon Draisey Curate Emsworth with Warblington from TBC
  • The Revd Trevor Filtness Vicar Rowlands Castle from 2nd June 2018
  • The Revd Mike Pye Vicar All Saints, Portsea from 31st August 2018

Deaths

  • The Revd Wendy Smith RIP 13th April 2018